Strefa wiedzy

Kompendium wiedzy z zakresu medycyny, dietetyki i prawidłowej suplementacji. Zadbaj z nami o Swoje zdrowie.

Probiotyki jako podstawa profilaktyki chorób jelit

Nie lekceważ bólu brzucha! Ból i ucisk w brzuchu, skurcze, biegunki, wzdęcia - to niektóre objawy problemów jelitowych. Ich powody mogą być różne, czasami pojawiają się na skutek zwykłego przejedzenia, czasami zaś ich przyczyną są zburzenia naturalnej mikroflory jelitowej. Jak im zapobiegać, żeby bóle i tkliwość brzucha przestały Ci psuć samopoczucie? Poznaj kilka wskazówek. 

Kilka możliwych przyczyn bólu brzucha

Bóle brzucha u nastolatków czy osób dorosłych mają cały szereg potencjalnych przyczyn, takich jak:

 • niestrawność, 
 • zatrucie pokarmowe,
 • zespół jelita nadwrażliwego, 
 • alergie pokarmowe, 
 • nietolerancja laktozy,
 • choroba refluksowa przełyku.(1) 

Czasami problemy jelitowe pojawiają się po przebyciu antybiotykoterapii, która oprócz bakterii powodujących infekcję, wyniszcza także naturalną mikroflorę układu pokarmowego. 

Powtarzające się dolegliwości wymagają diagnostyki. Twój lekarz powinien wiedzieć, jakie inne objawy u Ciebie występują, np. czy doskwiera Ci ból brzucha i głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie, zmieniony wygląd stolca (np. kał ołówkowaty, tłusty, z domieszką krwi, śluzu), jaki charakter ma ból (np. uciskający lub rozrywający ból brzucha), z jaką częstotliwością pojawia się ból, w jakich sytuacjach (np. po jedzeniu) oraz kiedy ustępuje. Wszystkie te informacje są pomocne w ustaleniu przyczyny Twoich dolegliwości oraz wdrożeniu odpowiedniej terapii. 

Czy bólom brzucha można zapobiegać poprzez przyjmowanie probiotyków? 

Choroby jelit wymagają leczenia zaleconego przez lekarza specjalistę. Niebagatelną rolę w zapobieganiu bólom odgrywa także dieta, eliminująca produkty, które wywołują ból i inne dolegliwości. Ponadto w ostatnich latach coraz częściej podkreśla się rolę probiotyków, które pomagają przywrócić balans naturalnej flory bakteryjnej jelit. Probiotyki mają zastosowanie w terapii takich schorzeń, jak:

 • biegunka poantybiotykowa, 
 • zespół nadrważliwego jelita, 
 • choroby zapalne jelit, 
 • biegunki ostre,
 • zakażenie bakterią Helicobacter pylori, które może prowadzić do choroby wrzodowej oraz przewlekłego zapalenia żołądka i dwunastnicy.(2,3)

Preparaty probiotyczne są zalecane nie tylko pacjentom wymagającym leczenia, ale także mogą odgrywać rolę w profilaktyce pierwotnej i wtórnej (zapobieganie nawrotom choroby) niektórych schorzeń. To dlatego, kiedy przyjmujesz antybiotyk, zawsze musisz pamiętać o „osłonce”, czyli suplemencie probiotycznym. Probiotyki mogą także wspomóc procesy trawienne, dzięki czemu zapobiegają takim problemom, jak ból i dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, zaburzenia wypróżniania.(4)
 

Jak zaopatrzyć organizm w cenne probiotyki?

Istnieją dwa sposoby. Pierwszym jest dieta. Korzystne dla zdrowia mikroorganizmy znajdziesz w kiszonkach (np. kiszonych ogórkach, kapuście, burakach, pomidorach), fermentowanych produktach mlecznych (takich jak jogurt, kefir, mleko acidofilne), mniej popularnymi artykułami są pasta miso, tempeh, kombucha.(5) Drugim sposobem jest sięgnięcie po wysokiej jakości suplement - w niektórych przypadkach, np. przy biegunce poantybiotykowej albo zapaleniu jelit, preparat probiotyczny to konieczność, bo produkty żywnościowe nie wystarczą. Weź pod uwagę, że nie każdy probiotyk ma takie same właściwości, dlatego jeśli cierpisz na chorobę jelit, podążaj za wskazówkami lekarza. 

Jak jeszcze zapobiegać bólom brzucha?

Nieustający ból brzucha może być wynikiem przewlekłego stresu, dlatego zadbaj o codzienny relaks - dobrym sposobem są ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczna. Ważna jest też dbałość o higienę, w tym mycie rąk po powrocie do domu i przed posiłkami oraz dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, gdyż w ten sposób zredukujesz ryzyko infekcji. Oprócz tego uważaj nie tylko na to co jesz, ale także - jak jesz. Spożywanie posiłków w pośpiechu, tym bardziej obfitych, to prosta droga do problemów trawiennych.(6) 

Źródła: 

Kahn A. What Causes Abdominal Pain? https://www.healthline.com/symptom/abdominal-pain data dostępu: 4.06.2018
DiLonardo J. When Can Probiotics Help? https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/probiotics-benefits#1 Data dostępu: 4.06.2018
Nowak A. i wsp. Probiotyki - efekty zdrowotne. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość 2010, 4 (71): 20 - 36
Norris T. What’s the Connection Between Probiotics and Digestive Health? https://www.healthline.com/health/probiotics-and-digestive-health Data dostępu: 4.06.2018
Palsdottir H.11 Probiotic Foods That Are Super Healthy. https://www.healthline.com/nutrition/11-super-healthy-probiotic-foods Data dostępu: 4.06.2018
How Can I Prevent Belly Pain? https://www.webmd.com/digestive-disorders/prevent-stomach-pain#1

Produkty Salvum Lab

Produkty Salvum Lab