Strefa wiedzy

Kompendium wiedzy z zakresu medycyny, dietetyki i prawidłowej suplementacji. Zadbaj z nami o Swoje zdrowie.

Najczęstsze skutki uboczne antybiotykoterapii

Antybiotyki są lekami o działaniu przeciwbakteryjnym, czyli bakteriobójczym; wygrywają z infekcjami bakteryjnymi, ale, niestety, mają działania uboczne.

Najczęstsze skutki uboczne antybiotyków to: biegunka, stan zapalny jelit, pleśniawki, afty, grzybica pochwy. Skutki uboczne stosowania wynikają z tego, że antybiotyki nie odróżniają dobrych bakterii od złych – niszczą je wszystkie, co jest przyczyną zaburzenia składu naturalnej mikroflory jelitowej. Nasze błony śluzowe, pozbawione naturalnej ochrony, stają się wrotami dla szkodliwych drobnoustrojów.

Zmniejszenie liczby korzystnych bakterii prowadzi do rozwoju bakterii chorobotwórczych i może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak:

  • biegunki
  • zapalenia jelit
  • rzekomobłoniaste zapalenie jelita – bardzo groźne powikłanie antybiotykoterapii.

 

Jak pokazuje praktyka, powikłania są tym większe, im szersze spektrum działania ma antybiotyk. Przyjmując antybiotyk, niszczymy bakterie z rodzaju Lactobacillus, które mają korzystny wpływ na organizm poprzez hamowanie rozwoju patogenów i szkodliwych bakterii. Gdy nie mamy w naszej florze wystarczającej liczby tych bakterii, wówczas mogą się namnożyć np. niebezpieczne Clostridium Difficile, odpowiedzialne za rzekomobłoniaste zapalenie jelita.

Produkty Salvum Lab

Produkty Salvum Lab