Strefa wiedzy

Kompendium wiedzy z zakresu medycyny, dietetyki i prawidłowej suplementacji. Zadbaj z nami o Swoje zdrowie.

Kwasy DHA a intelekt dziecka

Aż 75 procent komórek mózgowych dziecka tworzy się w łonie matki, pozostała część powstaje do pierwszego roku życia malucha. Dlatego też tak ważne jest, aby już w okresie ciąży zadbać o rozwój centralnego układu nerwowego.

Substancją budulcową mózgu w znacznym stopniu jest kwas DHA, należący do rodziny Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Dzięki kwasom omega-3 powoduje szybsze (nawet 120 razy) przesyłanie impulsów nerwowych i informacji, co pozytywnie wpływa na zdolności kojarzenia, skupienia uwagi, zapamiętywania.

Badania dowodzą, że suplementacja diety kwasami daje bezpośrednie przełożenie na poprawę wyników w testach na inteligencję. Dzieci, których mamy w okresie ciąży i po urodzeniu przyjmowały dodatkowe ilości Omega3, wykazywały zauważalnie wyższy poziom inteligencji w porównaniu z rówieśnikami.

Kwasy tłuszczowe dodatkowe stymulują również rozwój narządów wzroku i mowy, zwiększają odporność organizmu, chronią przed astmą i alergią, zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu.

Niestety organizm człowieka nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć kwasów omega-3, więc muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Największym i najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby tłuste morskie (łosoś, makrela, dorsz, tuńczyk, śledź), które -  co ciekawe - same ich nie wytwarzają, ale czerpią je ze spożywanych alg. Przy spożywaniu ryb morskich nleży jednak zwrócić uwagę na ich pochodzenie, ze względu na ryzyko zatrucia metalami ciężkimi (więcej na ten temat w artykule: Ryby w diecie ciężarnej). Kwasy omega-3 można znaleźć również w orzechach włoskich, soi, siemieniu lnianym.

W okresie ciąży zapotrzebowanie na kwasy omega-3 wzrasta aż czterokrotnie i nie zawsze dieta pozwala dostarczyć je aż w takich ilościach, dlatego też ważna jest suplementacja odpowiednimi preparatami, jak np. Feminovit + DHA, który zawiera zestaw niezbędnych witamin, składników mineralnych i kwasów Omega-3 zamkniętych w jednej małej, łatwej do połknięcia kapsułce. Stworzony został z myślą o zwiększonych potrzebach żywieniowych kobiet ciężarnych i mam karmiących piersią

Pamiętajmy jednak, że dzienna dawka kwasów omega-3 nie powinna przekraczać 1g, dlatego też suplementując dietę kwasami DHA, zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Produkty Salvum Lab

Produkty Salvum Lab